מה אנחנו בעצם מלמדים את הילדים שלנו?/קרן טליאס

אחד הדברים שמייחד את המין האנושי, הוא הצורה שבא אנו מעבירים אינפורמציה נרכשת מדור לדור. אפילו לפני שהיו ספרים שהנגישו את האינפורמציה המצטברת של המין האנושי לכל אדם אשר למד לקרוא. מעצם כך שמרגע היוולדנו אנו צמודים להורינו עד גיל לא מוגבל, מתאפשר לנו ללמוד מהישגים של האנשים סביבנו, בניגוד לחיות רבות אשר משחררות את צאציהם בשלב מאד מוקדם. אבל מה אנחנו בעצם צריכים ללמד את הילדים שלנו זו שאלה שכבר הרבה זמן דנים בה ועדיין לא הגיעו למסקנות אחידות.

אנו שולחים את ילדינו לבית הספר מכיוון שזו הדרך הכי הגיונית שמצאנו כחברה להעביר אינפורמציה בצורה מסודרת מדור לדור ועם כל היתרונות והחסרונות שבמערכת החינוך, בינתיים זו השיטה הכי הגיונית. 

בארץ, כמו בדינות רבות אחרות, ילדינו נכנסים לכיתה א' ומתחילים ללמוד את המקצועות המקובלים: השפה העברית, שפה אנגלית או ערבית, מתמטיקה, תנ"ך, ספרות, הסטוריה, אזרחות, ביולוגיה ברמה זו  או אחרת ומקצועות יחודיים שונים במקומות שונים, אך אלה בערך טווחי המקצועות המקובלים.

לאחר 12 שנות לימוד, הם יוצאים לעולם או במקרה שלנו בגיל 21 לאחר שירות צבאי ונאלצים להתמודד עם שכר דירה, ניהול חשבונות בנק, מציאת עבודה, התמודדות עם זוגיות, תשלום מיסים, קריאה ביקורתית של תוכן ועוד מיומניות רבות שלא רכשו בשום מקום ושלרוב אף אחד מעולם לא לימד אותם.

גם במידה ויחליטו ללכת ללמוד באוניבריטה או במוסד אקדמי הם לא יילמדו כישורים "ריאלים" יותר מאשר למדו בתיכון, ואני לא מתכוון לריאלים ברמה של רופאים או רואי חשבון אלא ברמה של התמודדות עם העולם בו הם חיים.

אני מקווה שזה השתנה מאז שאני למדתי בתיכון, אבל לא זכור לי שלימדו אותי לכתוב קורות חיים, או נתנו לי בסיס להבין כיצד בנויה הכלכלה או אפילו איך מחפשים עבודה ושאר דברים שהם רלונטיים והכרחיים באינפורמציה שאנו מעבירים לילדינו.

אני האחרון שייטען שלא צריך ללמד ספרות או הסטוריה או מתמטיקה או כל מקצוע אחר שנלמד היום, אפילו תנ"ך שמהווה בעיה מהרבה בחינות בעיניי. אבל חייבת להיות דרך לחלק את הזמן בצורה כזאת שיירכשו גם כלים להתמודדות עם מציאות כלכלית וחברתית אשר הופכת קשה ומורכבת מיום ליום .

במקצועות הנלמדים בבית ספר, למרות התפתחותם עם השנים, לא חלה רויזיה משמעותית זה עשרות שנים אם לא יותר. מקצועות אלו נקבעו לפי מסורת ארוכת שנים ללא בחינה  משמעותית של התועלות מול העלויות של כל מקצוע ושעה שמועברת לתלמידים צעירים, שתלויים באינפורמציה זו על מנת להצליח להשתלב כאינדיבידואלים בעולם בו הם חיים.

יהיו תמיד את אלו שיגידו שזוהי מזימה של בעלי ההון, שכן ציבור שלא מבין איך השיטה עובדת הוא ציבור שקל מאד לשטות בו. אך מי שקובע את התכנים הנלמדים בבתי הספר עדיין עובד בשבילנו, לפחות ברמה שאנחנו מוכנים לקחת אחריות ולהתעקש להיות מעורבים בכל ההחלטות הנוגעות בדבר.

הגיע הזמן שאנו, כאחראים על עתיד ילדנו נקרא לבחינה מחדש של מערך הלימוד במערכת החינוך ונקנה לילדינו את הכלים אותם הם צריכים בכדי לגדול חופשיים ומוכנים להתמודד עם העולם סביבם.

 

"אם אנשים היו מבינים כיצד השיטה הבנקאית עובדת, הם היו מחוללים מהפכה"

הנרי פורד

"If people understood the banking system they would revolt." ~ Henry Ford

           

 dormthumb

 

מתויג , , ,
%d בלוגרים אהבו את זה: