שמנים, כושים, נכים וכאלה/ קרן טליאס

היום חברת "יס" הורידה משידור את הפרסומת המצויינת שלהם בכיכובה של ג'וליה לואיס דרייפוס. הסיבה שהפרסומת ירדה היא שהייתה טענה שהיא פוגעת ב"מאותגרים משקלית" (לא נגענו).זה מעצבן אותי. אני מוכרח להודות שבאופן כללי כל ה"פוליטיקאלי קורקט הזה יצא לי מכל החורים. מאותגרי שמיעה, מאותגרי ראייה, מאותגרי משקל, מאותגרי פיגמנטים (???). במילון תחת "מאותגר" מצאתי את ההגדרה הבאה :

"מאותגר –אותגר, גוף שלישי הווה. "הציבו לו קושי או רף הישגים גבוה".

בן אדם עיוור הוא לא מאותגר ראייה, לא הציבו לו קשיים וזה לא שאם הוא ייתאמץ הוא ייראה . ועוד משהו שעלול לזעזע אתכם, לא כל העיוורים רוצים לראות. לא כל השמנים רוצים להיות רזים. כל הטרנד הזה של להתייחס אל שמנים כאל אנשים עם בעייה, אנשים שהחיים הציבו להם קושי נוראי, התחיל בשלב די מאוחר. במשך תקופות ארוכות במדינות רבות, להיות שמן היה סימן של פוריות, מעמד, של עושר, של יציבות כלכלית, ולכן נחשב מושך. גברים חיפשו נשים שמנות, ונשים נמשכו לגברים גדולים. אבל בשלב מסויים בתחילת המאה שעברה (באופן מפתיע או לא, במקביל להתפתחות עולם הפרסום), התחלנו להיות אובססיבים לגבי איך אנחנו נראים והכניסו לנו מודלים בלתי אפשריים של נשים, ומאז מי ששמן הוא "מסכן", הוא "מאותגר משקלית". הוא לא! ובואו לא ננסה להשתמש בקלף של "אבל זה לא בריא". קודם כל, מי אנחנו שנחליט אם אינדיבידואל בחברה צריך להיות בריא אם הוא לא רוצה? מה אנחנו אמא שלו? ומעבר לזה שהבוז לשמנים החל הרבה לפני טרנד הבריאות האובססיבית שאנו חיים בה.

נכון שיש אנשים שמנים שרוצים להיות רזים, אבל לא כולם. להגיד שהם מאותגרים זו השלכה בוטה של הבוז שחשים כל אותם יפי נפש פוליטיקלי קורקט כלפי אנשים שמנים או נכים או שחורים וכדו'.

תשמשו במילה מפגר בשיחה עם אנשם מסויימים, וייסתכלו עליכם כאילו אתם אלה שמכרתם את אנה פראנק. המילה היא (שוב) "מאותגרים מוחית/התפתחותית".

המילה מפגר היא קיצור של מפגר שכלית, מה שהוא לא הגדרה שלילית או שופטת בשום צורה. אנשים מסויימים נולדים עם פגם במוח והם מתפתחים בצורה איטית יותר, ולכן הם מפגרים אחרי הנורמה. אך המילה מפגר הפכה ציורית מדי כבר, קיבלה אסוציאציה אוטומאטית של אנשים עם פיגור שכלי, אז היינו חייבים להחליף למילה חדשה קצת יותר נקייה. "מאותגר מוחית/התפתחותית".

 

המילה שחור.

ביג נו-נו. המילה שחור הוחלפה מזמן במיליון גרסאות שונות. הפופולארית שבהם "אפרו-אמריקאים". העיניין הוא שלהגיד לבן זה לא בעייה. כשהחברה האירופאית ולאחר מכן האמריקאית נחשפה לשחורים, ניתן להם השם שחורים מכיוון שהם היו לבנים. זוהי סה"כ שיטה די הגיונית להבדיל בין הקבוצות ושוב לא שופטת בשום צורה. אבל הבוז שחשו הלבנים כלפי שחורים (או פחד וקנאה עם תשאלו את פוקו) גרם למילה שחור להיות משהו רע. ולכן היום צריך לקרוא להם אחרת, כדי שאנחנו לא נרגיש רע לגביי איך שאנחנו מרגישים כלפיהם

המילה נכה היא כמובן עוד מילה שאסור להגיד, כי נכה הוא לפי המילון : " מי שיש לו ליקוי תפקודי, בעל מום" ומום זה פגם. ואסור להגיד על בן אדם שהוא פגום. אבל מה לעשות אם בן אדם הוא באמת פגום? חשוב לזכור שזה שלמישהו יש פגם פיסי לא הופך אותו לפחות שום דבר חוץ מבעל יכולת לעשות משהו פיסי ספציפי. לא צריך להסתיר את זה שהוא נכה או פגום פיסית. זה בדיוק המצב וזה לא אוטומאטית הופך אותו למסכן .

 

וזה חוזר על עצמו שוב ושוב במיליון גרסאות שונות, הומו, נכה, חרשים ובאופן כללי כל מה ששונה מהחברה הנורמטיבית הלבנה הסטרייטית הרזה עם העור החלק, ראייה מעולה שמיעת נץ ובעלת שיער שהוא פרסומת לשמפו, הפך להיות "מאותגר" באיזה שהיא צורה.

ואנחנו מתחבאים מאחורי מילים שרק גורמות לאנשים להרגיש שהם לא חלק מהחברה. אנחנו מחמשים את המילים הללו בכוח עצום שמתפרץ עלינו מכל הכיוונים.

אני מאמין שברגע שהחברה המערבית הלבנה המודרנית תבין שהיא לא בהכרח הנורמה, אלה רק אופצייה אחת לכיצד אפשר לחיות, החיים של כולנו ייראו הרבה יותר טוב.

"The Liberals can understand everything but people who don’t understand them”

Lenny Bruce.

“The Liberals can understand everything but people who do not want to be like them.”

Kearn Telias

 

 

מתויג , , , ,
%d בלוגרים אהבו את זה: